Kendini sevmemek duygusal problemlerin kökündeki algıdır. Yaptığım çalışmalar,  sadece kendinizi sevmenin pek çok duygusal problemin çözümü olduğunu bana gösterdi.

     Kendimizi sevmek aynı zamanda da özgüvenli olmamızı sağlar. Ancak  böbürlenmek, saldırganca tutumlar özgüven değildir. Böbürlenmeci, saldırganca tutumların asıl kaynağı hak edilmemiş yüksek özgüvendir. Saldırganca davranışlar sergileyen ya da böbürlenen insanların çoğu kendilerini diğer insanlardan üstün kabul ederler. Bu bir kendini sevme ya da özgüven değil “narsisizm”dir. Eğer siz de kendinizi sürekli eleştiriyor, hata yapma hakkını kendinize tanımıyor, hatta kendinize karşı çok acımasızca davranıyorsanız, aşağıdaki alıştırmaları yaparak kendinizi sevme yolunda bir adım atabilirsiniz. Kendinizi değersiz hissetmeye başladığınız zaman, "…... benim bir parçam, ben .......''dan ibaret değilim" egzersizini yapın. Örneğin "Çekingenliğim,  benim bir parçam, ben çekingenlikten ibaret değilim" gibi... Bu olumsuz olduğuna inandığınız bir yönünüzün kafanızda sürekli yankılanmasını engeller. Sizin olumsuzluktan ibaret olmadığınızı kabul etmenize yardımcı olur. Aptalca bile bulsanız, "Kendimi seviyorum çünkü ..." kartları hazırlayın. Soluksuz kaldığınızda, kendinizle baş edemediğinizde, kartlarınızı çantanızdan çıkarın ve tek tek bakın. Olumsuz düşünceleri ve güvensizliği üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır. Zihninizde olumsuz bir düşünce oluştuğunda kendinize yüksek sesle "Dur" demeyi alışkanlık haline getirin.

 

* Yukarıda bahsedilen yöntemler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her danışanda aynı sonuca ulaşma garantisi verilemez.