Eğer zayıflarsam: özgüvenli olurum - Eğer zayıflarsam: güzel olurum - Eğer zayıflarsam: mutlu olurum - Eğer zayıflarsam: kabul görürüm - Eğer zayıflarsam: bütün problemlerimi çözerim ; diyorsanız aslında sizin probleminiz; özgüvenli olamama, kabul görememe, kendinizi çirkin hissetme, kendinizi denetlemeye ve yönetmeye gönülsüzlüktür!

 

        Kilo problemi ile kilo takıntısını veya hayatta başaramadığınız durumlar için kiloyu mazeret etmeyi birbirinden ayırmak lazım. Gerçek kilo problemi, sadece fiziksel sorunlardan dolayı oluşur. Eğer probleminiz; özgüvenli olamama, kabul görememe, kendinizi çirkin hissetme, kendinizi denetlemeye ve yönetmeye gönülsüzlük ise kilonuzu yok etmeye çalışmak sorununuzu çözmez. Sadece zayıflayıp tekrar kilo almak şeklindeki kısır döngüye bir halka daha eklemiş olursunuz. Bunu sadece ben değil yapılan istatistikler de söylüyor; herhangi bir zayıflama yöntemiyle zayıflamış bireyler % 98 oranında tekrar aynı kiloya geri geldiği görülmüştür. Hatta fazlası ile..

        Kilo almak istiyorsanız diyet yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

        Peki trans ile nasıl zayıflarız?...

     Transla birkaç biçimde zayıflama çalışmaları yapılır. Bunlardan birincisi telkin vererek veya trans altında bazı durumlara inandırılarak (mesela  mideye kelepçe takılmış gibi düşündürülerek)  zayıflatma yapılandır. Bazı kişilerde yüksek, bazı kişilerde düşük etkiye sahiptir  bu telkin çalışması. Fakat etkisi kalıcı değildir. Çünkü sorunun temel sebebine inilerek çalışılmamaktadır.

      Güvende hissedememe kalp, göğüs ve/veya midede boşluk hissi yaratır. Kişinin tadını hissedemeden içindeki boşluğu doldurma çabası da kilo almasının sebebidir. Öncelikle güvende hissetme ile yemek yeme arasındaki bağı koparmak, daha sonra güvende hissetmeme sorununa akılcı çözümler üretmek gerekir. Böylelikle birey artık probleminin ne olduğunu idrak ediyor ki bu bazen tek başına bile kilo sorununu çözebilir. 

       Kısacası kilo sorununu yok etmeye çalışmak sorunu çözmüyor. Kendi gerçeğimizi bilmeden sonuca varmamız da böylelikle çok zor oluyor. Çalışılması gereken konu kiloyu yok etmek değil, “ ne oluyor da bu beden kilo alıyor?” sorusudur.

 

* Yukarıda bahsedilen yöntemler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her danışanda aynı sonuca ulaşma garantisi verilemez.